Nasz Nowy Dom - warunki lokalowe

Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia „Dom Ojca Gwidona Nr 1” i  „Dom Ojca Gwidona Nr 2” w Pacanowie przy ul. Radziwiłłówka 4a, mieści się w nowo wybudowanym budynku wielorodzinnym. Dla jednej 14 osobowej grupy podopiecznych, przeznaczonych jest 7 pokoi mieszkalnych dwu osobowych. Każde dziecko będzie miało w pokoju tapczan z oświetleniem nad tapczanem, biurko, lampkę, laptopa i dostęp do Wi-Fi, krzesło obrotowe z możliwością regulacji, 2 szafy na ubrania i rzeczy osobiste, półki, firankę… Wystrój i wyposażenie pokoju jest dostosowane do wieku i potrzeb dzieci. W dwóch pokojach będą telewizory/ przewidziane dla pełnoletnich wychowanków oraz małych dzieci – jeśli będą przebywały w pieczy/. Podopieczni w 14 osobowej grupie będą mieć do dyspozycji: łazienkę dla dziewcząt z 2 prysznicami, 2 oczkami WC i umywalkami. Również chłopcy będą mieć do dyspozycji łazienkę z 2 prysznicami, 2 oczkami WC i umywalkami. Wychowankowie będą mieć do dyspozycji aneks kuchenny składający się z umeblowania i kuchni, przeznaczony do spożywania posiłków i samodzielnego przygotowywania posiłków / śniadań i kolacji/ przez wychowanków oraz salon do wypoczynku /wyposażony  w meble wypoczynkowe, stoły, krzesełka, ławę, telewizor, dostęp do inetrnetu/. Wszystkie pomieszczenia na piętrze i parterze mają ogrzewanie podłogowe.

Ponadto w budynku do potrzeb wychowanków i pracowników będzie biblioteka, archiwum, 6 sanitariatów z umywalkami i 3 prysznicami, pokój Dyrektora z łazienką, sekretariat, pokój pedagoga, pokój psychologa, pokój pracowników, pokój z łazienką dla wychowawców, pokój pracownika socjalnego, pokój księgowej, pokój do przyjmowania gości i rodziny, pokój socjalny. Wszystkie pomieszczenia będą wyposażone w potrzebne sprzęty, meble… do jak najlepszego funkcjonowania i  efektywności wykonywanej pracy.

W budynku znajduje się również: 5 magazynów /w tym spożywczy/, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, pawlacz.

W Placówce dla zapewnienia i zagospodarowania czasu wolnego wychowankom będzie służyła:

  • Sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych (suchy basen, moduły, siłownie i sprzęty sportowe: orbitrek, wioślarz, platforma wibracyjna, rowerek).
  • Sala do ćwiczeń z zakresu Integracji Sensorycznej,
  • Sala do gry w bilarda i ping-ponga, wyposażona w sprzęt audiowizualny.

W celu jak najlepszego funkcjonowania Placówki, w budynku – w przyziemiu – znajdują się pomieszczenia takie jak: magazyn spożywczy, magazyn na różne rzeczy wychowanków, pomieszczenie na pralko suszarkę,  suszarnia na bieliznę, pawlacz, kotłownia, serwerownia.

Dla pracującego personelu, przygotowane jest pomieszczenie tzw. Sekretariat z biurkiem i szafami na dokumenty wychowanków, kserokopiarką, drukarką, niszczarką, laminatorem.

W celu rozwoju różnorodnych talentów dzieci, znajduje się miejsce na wykonywanie prac plastycznych, zajęcia gry na instrumentach, znajdujących się w placówce.

Ponadto w razie potrzeby, w starym budynku, w którym dotychczas przebywały dzieci, w miarę potrzeb, również będzie można korzystać z pomieszczeń.

Cały budynek i teren na zewnątrz oraz korytarze, klatka schodowa jak również sale do ćwiczeń, są wyposażone w kamery dla bezpieczeństwa wychowanków. Ponadto w pokojach dziecięcych, w salach do ćwiczeń i na zewnątrz znajduje się megafon.

Budynek bez barier architektonicznych jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, znajduje się winda, platforma i dwie łazienki na parterze.

Do potrzeb dzieci w oddzielnym pomieszczeniu na zewnątrz znajduje się magazyn na rowery, rolki, deskorolki… oraz 2 łazienki /prysznic, umywalka, oczko WC/ jedna dla chłopców, druga dla dziewcząt.

Ponadto na podwórku jest dużo zielonego terenu, na którym jest boisko do gry w piłkę nożną, boisko do gry w siatkę, teren ze sprzętami siłowymi, zręcznościowymi oraz do zabawy dla młodszych dzieci. Zakupiony jest też drobny sprzęt sportowy.

Dla wypoczynku, rekreacji i integracji dzieci na świeżym powietrzu, jest również duża drewniana Altana z oświetleniem, stołami, ławkami. Jesteśmy otwarci na środowisko lokalne i przyjmowanie gości, grup spoza naszego terenu.

Oprac.  s. Dobromiła Teresa Kurek